Сторінки

четвер, 15 вересня 2022 р.

Архітектура комп’ютера. Процесор, його призначення. Пам'ять комп’ютера. Зовнішні та внутрішні запам’ятовуючі пристрої.

 Презентація 

Перегляньте відео !!!
Занотувати: архітектура комп'ютера
                       материнська плата

Д/З . Підручник§ 2.1 ст. 21-27

Усі операції в комп'ютері пов'язані з реалізацією інформаційних процесів можливі тільки під керуванням відповідних програм.

Архітектура комп'ютера - це модель, що описує взаємодію пристроїв та програм для забезпечення інформаційних процесів у комп'ютері.

Ви вже знаєте, що опрацювання даних у комп'ютері виконується процесором. Він є пристроєм, що забезпечує виконання комп'ютерних програм. У процесорів, як у будь-якого виконавця алгоритмів, є свій набір команд.

Під час роботи процесор досить сильно нагрівається, тому на нього встановлюють систему охолодження — вентилятор, який називають кулером.

Процесор комп'ютера є його основною складовою.

Він містить:

         арифметико-логічного пристрою для виконання арифметичних і логічних операцій із даними;

         пристрою управління для забезпечення функціонування всіх складових комп’ютера;

         регістрів власної пам’яті.

Тип

         відповідно до фірми-виробника розрізняють процесори Intel (Pentium, Celeron, Core 2 Duo тощо), AMD (AMD64, Duron, Athlon тощо) та інші;

Тактова частота

         визначає кількість виконуваних елементарних операцій за одну секунду, тобто швидкодію процесора; тактова частота вимірюється в гігагерцах (ГГц);

Розрядність

         максимальна довжина двійкового коду, який може опрацьовуватись або передаватися процесором; чим вищою є розрядність, тим потужніший процесор;

Кеш-пам’ять

         це внутрішня пам’ять процесора, яка дає можливість зберігати проміжні дані.

Материнська або головна плата (англ. motherboard або mainboard) - основна складова сучасних персональних комп'ютерів, яка забезпечує передачу даних між пристроями комп'ютера.

Оперативна     пам'ять     є     основною в комп'ютері, у ній розміщуються програми і дані, які в подальшому опрацьовуються процесором. Він може отримувати дані й команди тільки з оперативної пам'яті. У неї ж записуються і результати опрацювання даних.

Для того щоб дані були опрацьовані процесором, вони попередньо повинні бути передані («завантажені») з пристроїв уведення даних або запам'ятовуючих пристроїв до оперативної пам'яті.

         Для забезпечення початку роботи комп'ютера основні (базові) програми зберігаються в постійній пам'яті. Після ввімкнення комп'ютера дані з постійної пам'яті копіюються («завантажуються») в оперативну пам'ять, і запускаються програми підготовки комп'ютера до роботи.

Постійна пам'ять виготовляється у вигляді однієї або двох мікросхем, що вставляються у спеціальні гнізда - «сокети» або впаюються на материнській платі.

Як уже зазначалося, до складу сучасних процесорів включають кеш-пам'ять. Вона призначена для прискорення обміну даними між основним масивом оперативної пам'яті і процесором. Розрізняють кеш-пам'ять таких рівні рівнів:

Першого -  в більшості процесорів - 128 Кбайт

Другого - для настільних ПК становить 1-8 Мбайт

Третього -2-20 Мбайт

Збільшення ємності кеш-пам'яті зазвичай збільшує швидкодію процесора.

Якщо пристрої внутрішньої пам'яті розміщені на материнській платі, то пристрої зовнішньої пам'яті приєднуються до неї з використанням різних з'єднань. Пристрої зовнішньої пам'яті, на відміну від пристроїв внутрішньої пам'яті (за винятком постійної пам'яті), призначені для довготривалого зберігання даних. Після вимкнення живлення дані з носіїв зовнішньої пам'яті не зникають.

Носієм   даних   у   накопичувачі   на жорстких магнітних дисках (НЖМД) є один або кілька металевих дисків, покритих шаром магнітної речовини. Запис даних виконується шляхом намагнічування ділянок поверхні диска з використанням електромагнітної головки, яка виконує і зчитування даних.

Пристрої для роботи з оптичними дисками використовують промінь лазера для зчитування (запису) даних з оптичних дисків різних типів, які відрізняються ємністю та можливістю виконувати запис і перезапис даних.


Пристрої флеш-пам'яті останнім часом набули широкого розповсюдження і використовуються не тільки як пристрої для перенесення даних між комп'ютерами, але і як основний пристрій зовнішньої пам'яті в переносних комп'ютерах - нетбуках, планшетних комп'ютерах, не кажучи вже про мобільні пристрої, а також фото- і відеокамери. Флеш-пам'ять значно зменшила використання оптичних дисків.

Зі збільшенням ємності пристроїв флеш-пам'яті вони почали активно використовуватися і як замінники накопичувачів на жорстких магнітних дисках. Такі пристрої отримали назву твердотілих накопичувачів або SSD-дисків.


Немає коментарів:

Дописати коментар